Truva Antik Kenti (Troia)

  Truva Antik Kenti Tarihi

  Dünya’da ki en ünlü antik kentlerden biri olan Truva Antik Kenti, 1998 yılında Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış ve kentte görülen dokuz katman, kesintisiz üç bin yıldan fazla bir zamanı göstermektedir.

Truva Antik Kenti’nin, en erken yerleşim katı, Bronz Çağı ile tarihlenmekte olup, ardından da sürekli yerleşim gören Truva katmanları, Roma Dönemi ile sona ermektedir. Troia (truva) Antik Kenti, bulunduğu coğrafi konum sebebiyle Truva tarihi içerisinde burada hüküm sürmüş olan uygarlıkların, diğer bölgeler ile olan kültürel ve ticari bağlantıları açısından da daima oldukça önemli bir rol üstlenmiştir. Ayrıca , göstermiş olduğu kesintisiz katmanlaşma sayesinde Ege ve Avrupa’da ki diğer arkeolojik alanlar için de referans görevi görmektedir.

Truva Antik kenti, 1872 yılında ilk olarak Heinrich Schliemann tarafından kazılmış ve ardından da W. Dörpfeld ile C.w Blegen tarafından arkeolojik kazılar gerçekleştirilmiş halen Tübigen Üniversitesi tarafından yapılan arkeolojik kazılar devam etmektedir. Eski dönemlerde Yunan işgali altında olması sebebiyle Truva Antik Kenti’nin mitoloji içerisinde anlamı son derece büyüktür. Özellikle de Truva Antik Kenti’nin kurulduğu tepe Zeus’u kandırmış olan tanrıça Ate’nin atıldığı tepe olarak mitoloji içerisinde yer almakta ve Truva Antik Kenti’nin en dikkat çekici özelliği ise tarih içerisinde yer alan en önemli savaş stratejisinin yer almasıdır. Tarihin sayfalarında unutulmayacak şekilde yerini alan bu strateji yani Truva Atı olayı, Truva Savaşı olarak da geçmektedir. 

  Truva Antik Kenti Ziyaret Saati Ve Giriş Ücreti

  Truva Antik Kenti, haftanın her günü ziyarete açıktır ve sabah saat 08:00 itibariyle kapıları açılmakta ve yaz aylarında kapı kapanış saati 19:30 iken kış aylarında ise 17:00’dır.

Truva Antik Kenti, Kültür Bakanlığı’na bağlı olduğu için şayet müze kartınız var ise ücretsiz olarak içeriye girebilirsiniz. Fakat müze kartınız yoksa Truva Antik Kenti için giriş ücreti 25 Türk Lirasıdır.

  Truva Antik Kentine Nasıl Gidilir?

  Kaz Dağı’nın eteklerinde ve Çanakkale ilimizin Tevfikiye köyünde yer almakta olan ve Troya Milli Parkı içerisinde yer alan Truva Antik Kenti’ne ulaşabilmek için Çanakkale İzmir yolunun otuzuncu kilometresinde ki Tevfikiye ile Çıplak köylerine sapılan beş kilometrelik yolu geçmeniz gerekmektedir. Eğer toplu taşıma ile giderseniz, şehir merkezinden kalkan minibüs ya da otobüsleri de kullanarak Truva Antik Kenti’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir