Tlos Antik Kenti, Gezilecek Yerler Nelerdir ve Nasıl Gidilir?

Tlos Antik Kenti Tarihi

Milattan önce 2000’li yıllarında Tlos antik kenti kurulmuştur. Muğla’da bulunan kent Unesco’nun Dünya Mirası Geçici listesinde yer almaktadır. Kent coğrafyanın eski yerleşim yerlerinden birisi olan Likya bölgesinin içerisinde yer almaktadır. Tlos antik kentinin girişinde ki akropoller ziyaretçileri etkilemektedir. Akropollerden oluşan tepe 500 metre yükseklikte ki dik yamaçlardan ve etrafında ki surlardan meydana gelmektedir. Tlos tarihi Neolitik Dönemden başlayıp Demir çağına kadar devam eden yerleşim izlerini bulmak mümkündür. Antik tlos kenti hristiyanlık alemi açısından da önemli bir yere sahiptir. En değerli ve önemli piskoposluk merkezlerini içerisinde bulundurmaktadır. Diğer taraftan Osmanlı Devleti’nin izlerini de içerisinde bulmak mümkündür. 18. yüzyılda ticaret yollarının kesiştiği konumda Tlos rol oynamaktadır. Hititler yazılı kaynaklarında Tlos’tan bahsetmektedir.

Tlos Antik Kenti Gezilecek Yerler

Tlos gezilecek yerler tarihi ve kültürel açıdan oldukça fazlasıyla dikkat çekmektedir. Kentin girişinde bulunan tapınak mezarlar hemen dikkat çekmektedir. Mezarlar zamanında kayalara ovulmuştur. Mezarlar arasında en ihtişamlı olanı kanatlı at Pegasus’un üç başlı canavar Chimeray’la savaşırken çizildiği mezar anıtıdır. Anıtın iç içe geçmiş olan yapıları daha da fazla dikkat çekmektedir. Anıtın girişinde üç bölümlü bir duvar iki sütun arasında süslemeli bir kapı ve iki tarafından da mezar odasına girilebilen kapılar bulunmaktadır. Akropollerin etek kısmında hamam, stadyum, birkaç tane oturma sırası, kilise kalıntıları ve tiyatro yer almaktadır. Duval kalıntılarına Likya adı verilmektedir. Likya’nın spor kenti denildiğinde akla Tlos gelmektedir.

Tlos Antik Kentine Nasıl Gidilir ?

Tlos antik kenti Muğla-Seydi kemer ilçesinde yer almaktadır. İlçeye bağlı olan Yaka mahallesi sınırlarının içerisinde antik kent bulunmaktadır. Antik kente şahsi araçla gitmek daha kolay olmaktadır. Çünkü kente doğrudan giden bir toplu taşıt aracı bulunmamaktadır. Şahsi araçla gidenler tabelalardan yararlanabilmektedir. Seydi kemer ilçesine toplu taşıma araçları kullanılarak gidilebilmektedir. İlçeye gittikten sonra oradan bir araç kiralanıp kente giriş sağlanabilmektedir. Tlos antik kenti Fethiye’ye 40 kilometre uzaklığındadır. Tlos’a nasıl gidilir sorusunun cevabı yukarıda ki bilgilerde verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir