Termessos’a Nasıl Gidilir,Giriş Ücreti Nedir? Termessos Antik Kenti

Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerinden biri olan Termessos, Antalya ilimizin 30 km. batısında yer almaktadır. Korkuteli yolu üzerinde yer alan Termessos, deniz seviyesinden 1150 metre yüksekliktedir. Termessos Güllük Dağı’nın güneybatı kısmında doğal bir platform üzerine kurulan bir antik şehirdir. Bitki örtüsü incelendiğinde, birçok yabani bitkinin arasında yer alan bu antik şehrin etrafını sık çam ormanlarının çevrelediği görülmektedir.

Termessos insanın içine huzur dolmasını sağlayan rahatlatıcı havası ve görselliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Milli park kapsamında olan Termessos’un tarihi zenginlikleri ve doğallığı açısından da eşsiz nitelikleri bünyesinde barındırmaktadır. Termessos ile ilgili bilgiler incelendiğinde çift S şeklinde olan şehrin Anadolu da yaşayan insanlar tarafından kurulduğuna ilişkin kanıtlar bulunmaktadır.

Termessos antik kenti , Strabon’ a göre “Pisida” halkı olarak adlandırılan kent sakinlerinin kendilerini “Slymi” olarak adlandırdıkları öğrenilmektedir. Aynı zamanda yaşadıkları dağa da bu ismi veren kent sakinlerinin verdikleri bu ismin Zeus Solymes adlı tanırdan geldiği de düşünülmektedir. Termessos’a ait paraların üzerindeki resimlerde de bu tanrının resimlerine rastlanmaktadır.

Termessos’un Tarihi

Termessos, Pisidya olarak adlandırılan bölgenin  “Milyas” olarak isimlendirilen güneybatı bölümünde bulunan önemli ve dikkat çeken bir antik kent olarak bilinmektedir. Bu antik kentin Anadolu’nun en eski halkı olarak bilinen Luvi’ lerin soyundan gelme Solym’ ler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Termessos şehrinin tarih sahnesine çıkışı, Büyük İskender’in M.Ö. 333’ de kenti kuşatması ile başlamıştır.  Tarihi bilgilere göre Termesosluların güçlü bir savunma ile kenti teslim etmedikleri bildirilmektedir. M.Ö 186 yılında komşu kent olan İsinda’ yı alan Termesos halkı İsindalı halkın baskısı üzerine Anadolu’da bulunan Roma kuvvetleri komutanı olan Manilius Vulso tarafından cezalandırılmıştır. M.Ö. 71 yılında Roma ile dostluk ilişkilerini kuvvetlendiren Termessos’un işlerinde bağımsızlığını ilan etmek üzere girişimde bulundukları ve kendi kanunlarını kendileri yapacakları ile ilgili konularda Roma Senatosu tarafından desteklendikleri bildirilmiştir. Termessos kentinin Bizans döneminde ve sonraki devirlerdeki durumu ile ilgili bilgi mevcut değildir.

Termessos’ un Genel Özellikleri

Termessos, Antalya ilinde Korkuteli yolunun on ikinci kilometresinde yer almaktadır. Güllük Dağı’nda bulunan Termessos Milli Parkı girişi, sağ tarafta ise Karain Mağarası yolu bulunmaktadır.  Böylece devam edildiğinde aynı güzergâh üzerinden Antalya’ya geri dönüldüğünde ise dönüş de Güver kanyonu (Güver uçurumu) Tabiat Parkına uğramak ve gezinti yapmak mümkün olmaktadır.

« 1 arasında 5 »

Termessos’ ta, Milli Parkın girişinde ücret ödenmesi gerekmektedir. Milli parkın giriş kısmında çok güzel düzenlenmiş piknik alanları bulunmaktadır. Bireyler ücret ödeyerek geçtikleri gişe görevlilerinden basılı broşür alarak bu doğrultuda gezinti yapmalıdırlar. Özellikle yerleşim planının görüntüsünü çekmek isteyenler güvenlik görevlilerinden yardım alarak resim çekebilmektedirler. 

Milli Park gezilirken asfalt yol üzerinde yaklaşık 9 km yürünerek Güllük Dağı doruklarına tırmanarak çıkmak zorunludur. Bu yolun sonunda ise tuvalet, geniş ve ücretsiz bir otopark alanı, bilgi tabelaları, görevlilerin yer aldığı bina da yer almaktadır. Ulaşılan bu bölümde ise kaya mezarları ile anıtsal bir yapı bulunmaktadır. Bunun sonrasında ise taşlı bir patikadan yaklaşık 800 metre tırmanarak şehre ulaşmak mümkün olmaktadır. Termessos’ da dinlenme molalarında eşsiz manzaranın tadını çıkarmak da mümkündür. Kişilerin yanlarında su veya içecek bulundurması mutlaka gerekli, aksi takdirde yukarıda su ihtiyacı doğabilmektedir.

Termessos Giriş Ücreti

Termessos antik kenti ‘ni görebilmek için yaz ve kış saatlerini detaylı bir şekilde bilmekte fayda vardır. Termessos için yaz saati uygulamasına bakıldığında açılış saatinin 08.00 olduğu görülmektedir. 15 Nisan / 2 Ekim tarihlerinde yaz saati uygulaması yapılmaktadır. Termessos’un yaz saatine göre kapanış saati ise akşam 19.00’dur. 3 Ekim / 14 Nisan tarihleri arasında kış saati uygulamasına geçildiği bilinmektedir. Termesos için kış saati uygulamasında ise açılış saati 08:00 dir. Kapanış saati kış uygulamasında 17: 00 olarak belirtilmektedir. Termessos dini bayramların birinci gününde saat 13:00 e kadar kapalı bulunmaktadır. Termessos giriş ücreti ise 5 TL. olarak belirtilmektedir.

Termessos’ a Nasıl Gidilir?

Antalya ilinde bulunan Termessos antik kenti ‘ne gidebilmek için öncelikle uçak, otobüs veya kişisel araçla Antalya’ya gitmek gerekmektedir. Özel turlarla gezmeyi tercih edenler için turların ulaşım imkânlarını kullanmak mümkündür. Bireysel olarak gezmeyi tercih edenler için kendi araçlarını tercih edenler internette Google haritalar üzerinden konumu rahatlıkla bulabilmektedirler. Ayrıca Antalya’dan kalkan otobüsler ile Termessos’a ulaşmak oldukça kolaydır

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir