Syedra Antik Kenti

Syedra Antik Kenti Tarihçesi

   Syedra antik kenti milattan önce 3.yüzyıl zamanında Seki ve Kargacı köylerinin sınırlarını oluşturduğu bir bölgede kurulmuştur. Syedra’nın tarihinin M.Ö. 7.yüzyıla kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Bu tahminler Alanya Arkeoloji Müzesinin yaptığı araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Kent varlığını 13.yüzyıl zamanına kadar sürdürmüştür.

Syedra Antik Kentine Nasıl Gidilir ?

   Syedra antik kentine nasıl gidilir sorusu birden fazla cevaptan oluşmaktadır. Syedra antik kenti Antalya ili Alanya ilçesine bağlı Seki köyü içerisindedir.  Seki köyü Alanya- Gaziosmanpaşa yolunun 20 km ötesindedir. Ana yolu geçtikten sonra dar olan yola sapılıp 1 kadar yola devam edilmesi gerekmektedir. Sonrasın da araç uygun bir yere park edilmelidir.  Çünkü topraklı yol başlamaktadır. Ancak arazı aracıyla gitmek mümkün olur. Topraklı yolda 1 kilometreden fazla yürüyüş yapılması gerekir. Tırmanmayı kolaylaştırmak adına Alanya Kaymakamlığı yürüme yollarını düzenlemektedir. Böylece bölgenin turizm hizmetine girmesi kolaylaşmaktadır. Syedra Antik kentine gitmek isteyenler sıkı bir yürüyüşe hazırlık olmalıdırlar. Antik kentin tepesinden bakılan manzara gidenleri hayran bırakmaktadır.

Syedra Antik Kentinde Gezilecek Yerler

   Syedra’da gezilecek yerler arasında en başta sarnıçlar bulunmaktadır.  Antik çağlardan günümüze kadar gelmeyi başaran kentte su ihtiyacını karşılayan sarnıçlar bulunmaktadır.  Sarnıçların içleri sıvalı olup doğal kaynaklardan beslenmektedirler. Kentin giriş kısmında ise yüzyıllardır ayakta kalmayı başarmış olan anıtsal kapı yer almaktadır. Kentin çevresini surlar çevrelemektedir. Kentin doğu tarafına doğru gidildiğinde hamam binasının yer aldığı görülmektedir. Binanın zemininde mozaik kalıntılarını görmek mümkün olmaktadır. Hamamın batı kısmında sütunlu caddesi yer almaktadır. Kentte yer alan diğer önemli yapılar arasında dükkanlar, tiyatrolar, evler kent surları ve tapınaklar yer almaktadır. Kentin içerisinde bulunan mağaralardan birinde doğal bir kayaya oyulup etrafı freskolarla süslü nişin bulunmaktadır. Sütunlu caddesi kuzey kısmının ahşap çatıyla kapalı olduğu güneyinin ise taş döşemelerle açık olduğu bir caddedir.  Alanya’da bulunan pek çok müze ücretli iken Syedra antik kent müzesi ücretsizdir. Antik kent yaz aylarında 19:00’da kapanırken, kış aylarında 17:00’da kapanmaktadır.  Antik kenti ziyaret edenler hayranlıklarını ve beğenilerini  gizleyememektedir.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir