Pinara Antik Kenti

Pinara Antik Kenti Tarihçesi

   Lykia dilin de yuvarlak anlamına gelen Pinara Fethiye-Kaş arasında kalmaktadır.  Pinara antik kenti Xanthos’un oradan gelme kolonistler tarafından kurulmuştur.  Pinara’da çok fazla tarihi kalıntılar bulunmaktadır. İskender’e kapısını açarak teslim olmaktadır.  Ancak antik kent İskender döneminin öncesi Troya’ya kadar gitmektedir.  Troya savaşında bulunan Pinaralı okçu Pandaros’tan sık sık bahsedilmektedir.  Lykia birliğinin içerisinde üç tane oy hakkına sahip olan 6 şehirden birisi Pinara İskender öldükten sonra Bergama Krallığına bağlanmaktadır. Böylece Roma’nın bir şehri haline gelmektedir. Bu dönem içerisinde Pinara antik kenti canlanıp imal edilmektedir. Ancak sonrasın 141 ve 240 yıllarında ki meydana gelen depremler antik kentin büyük zararlar görmesine sebep olmaktadır. Milattan sonra 9. yüzyılda kent terk edilmesiyle Pinara tarihi de sonlanmaktadır.

Pinara Antik Kentinde Gezilecek Yerler

   Pinara antik kenti aşağı akropol ve yukarı akropol gibi değerli bir çok yapıttan oluşmaktadır. Yukarı akropol yetersiz kaldığı için ulaşım açısından zor olmayan aşağı akropoller yerleşime açılmıştır.  Aşağı akropoller de agora, odeo, tapınak ve pilyeli mezarlar gibi yapılar bulunmaktadır. Kaya mezarlarının çoğu konut biçimindedir. Bu durum Pinara antik kentinin mimarisi hakkında bilgiler vermektedir.  Aşağı akropollerin yamaçları çok dik olmasına rağmen teras kısmının oluşturulması sur duvarları ile desteklenmektedir.  Surun güney kısmında ki kapısından girildiğinde arka kısmını yamaçlara dayamış olan odeon ve önünde ki düz zeminde agoranın kentin meydanını oluşturduğu görülmektedir. Aşağı akropollerin alt kısımlarında su kaynağının çevresinde kentin Antik Çağ’da geçirdiği depremlerin neticesinde tahrip olmuş kayalara ovulan ve pilyeli mezarlar dikkat çekmektedir. Pinara gezilecek yerler sorusunun cevabı yukarıda anlatılan yapıtlardır.  Hepsi de birbirinden değerli olan yapıtlar görülmeye değerdir.

Pinara Antik Kentine Nasıl Gidilir ?

   Pinara antik kentine Fethiye ile Kaş arasında ilerlerken D400 karayolunda Fethiye’yi geçip 40 km kadar ilerleyince Minare Köyü’nün olduğu sapağa girerek gidilmesi gerekmektedir. Minare Köyü geçildikten yaklaşık olarak 2,5 km sonra Pinara antik kentine varılmaktadır. 

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir