Perge Antik Kenti

Perge Antik Kent Tarihçesi

   Perge tarihi  milattan önce 500-700 yıllarına kadar uzanmaktadır.  Perge antik kenti karma bir kültüre sahip olmaktadır. Perge kenti Helenler, Lidyalılar, Persler ve Romalılar gibi pek çok medeniyeti bünyesinde bulundurmuştur. Romalıların olduğu döneminde Perge kentinde huzur ve barış hakim olmuştur. İmar faaliyetlerinin yoğun olduğu dönemlerdir. Günümüze yalnızca kalıntıları ulaşan yapıların çoğu Romalılara aittir.  Kentin kuruluş dönemi Pamfilya şehirlerinin kuruluş zamanlarıyla aynı döneme denk gelmektedir.  Perge kentinin ana tanrıçası Perge Artemis’tir.  Hristiyanlar için antik kentin önemi büyüktür. Magna Plancia gibi zengin hayırseverlerin kente değerli anıtlar kazandıkları söylenmektedir.  Srabon’un görüşüne göre kentin hemen dışında Artemis Tapınağı bulunmaktadır. Perge yazıtlarında ismi geçmekte olan bu tapınak hala daha bulunamamıştır.  Strabon Artemis tapınağının kentin meydanında bulunan üç kabartmaya sahip sütunun doğu tarafında olması gerektiği görüşündedir.

Perge Antik Kenti Gezilecek Yerler

   Perge gezilecek yerler arasında surlar, hamamlar, tiyatrolari anıtsal çeşme ve nekropol yer almaktadır.  Perge kentine ilk giriş esnasında hala daha ihtişamını koruyan 12 kişilik kapasite sahip tiyatro göze çarpmaktadır. Orkestra tarafının korkuluklarla donatılmış olması gladyatör oyunlarının yapıldığının bir göstergesidir.  Ancak en ilginç kısın sahne binasıdır.  Kulise beş kapıyla açılan binanın yüzünde şarap tanrısı Dionysos’un hayatı tablolar aracılığıyla anlatılmaktadır.   Diğer bir gezilecek yer olan agora kentin politik ve ticari merkezidir. Ortada yer alan avlunun etrafını dükkânlar çevrelemektedir. Bazı dükkânların tabanlarının mozaiklerle süslendiği görülmektedir.  Kent meydanının ortasında 13.40 metre çaplarında ki yuvarlak bir yapıya sahip agoranın boyutları 76×76 metredir.  34×34 metreden oluşan tonozların üzerinde yer alan on üç oturma sırasıyla stadyum ilgi çekmektedir. Stadyum batı ve doğu otuzar, kuzey tarafı on olmak üzere toplam da yetmiş tonozdan oluşmaktadır.

« 1 arasında 5 »

Perge Antik Kentine Nasıl Gidilir?

   Perge kenti Antalya ile Aksu arasında ki 31 kilometrelik bir mesafededir. Serik yolu kullanılarak Aksu ilçesine gidilebilmektedir. Perge 1 km civarında güney tarafında kalmaktadır. Farklı illerden gelenler için Antalya üzerinden olacak şekilde ulaşım sağlanmaktadır. 

 

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir