Olympos’a Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler Nelerdir? Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir tarihi kalıntıdır. Antalya’ nın batısında Kumluca İlçesi sınırları içerisinde yer alan Olympos antik kenti, mühim bir liman kenti olarak bilinmektedir. Kent ismini on altı kilometre kuzeyinde bulunan Torosların uzantısı olarak kendini gösteren 2375 m. yükseklikteki Tahtalı Dağı’ndan almaktadır.

Olympos Rehber Tabela

 

Genellikle temizlenen antik kentte kazı çalışmaları devam etmektedir.

Olympos Antik Kenti

 Ayrıca Antik kentte yaz aylarında çalılık alanda yılana rastlamak mümkündür. Bu nedenle bu alanda gezerken dikkatli olmak gerekmektedir.

Olympos Antik Kentinin Tarihi Geçmişi

Olympos antik kentinin geçmişi araştırıldığında kuruluş tarihinin kesin bilinmediği ortaya çıkmaktadır.  İ.Ö.167- 168 yıllarında basılmış olan Likya Birlik sikkelerinde ismi geçen antik kentin, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biri olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Bahsedilen bölgedeki Likya Birliği doğuyu temsil etmektedir. Günümüze ulaşan kalıntılardan orman içinde ağaç ve canlılarla örtülü kısımlara ait bulgular Helenistik, roma ve Bizans dönemine ait izleri göstermektedir.  Oldukça etkileyici olan bu tarihi kalıntılar turistlerin ilgisini çekmektedir. Yalnızca antik kent olarak değil, bir tatil beldesi olarak da oldukça fazla turist çeken bu belde tarihle huzurun iç içe geçtiği bir doğa harikasıdır.

Olympos Antik Kenti Gezilecek Yerler

Olympos Gezilecek Yerler

Olympos Antik Kentinin Yapısal Özellikleri

Günümüze dek gelen Olympos antik kent kalıntıları incelendiğinde çoğunlukla doğudan batıya doğru denize akan olympos çayı  göze çarpmaktadır.

Olympos Çayı

Antik çağlarda şehri ikiye ayıran nehrin yatağının kanal içine açıldığı ve her iki yarının da liman olarak kullanıldığı kaynaklarda bildirilmektedir. Köprü ile birbirine bağlanan bu iki limanda ulaşım da bu şekilde sağlanmıştır. Bahsi geçen köprünün bir ayağını şimdi de yerinde durduğu yani günümüze ulaştığı görülmektedir.

Kentin Güney kıyısında, Hellenistik dönemi yansıtan çokgen örgülü duvar bulunmaktadır. Yine yanındaki Roma ve Bizans kalıntıları dikkati çekmektedir. Nehir incelendiğinde başlangıç kısmında küçük ve dik yapılı akropolde daha ileri ki dönemlerden kalmış yapı izlerine de rastlanmaktadır.

Olympos – Tiyatro

İncelemeye devam edildiğinde, nehrin güney kıyısında bulunan Hellenistik temelli ve Roma izleri taşıyan küçük ve harap görünen tiyatro dikkati çekmektedir.Bu bölümde girişin bir yanı iyi korunmuş durumda diğer taraf harap durumdadır.  

Olympos – Tiyatro

Olympos – Tiyatro

Tapınak Kapısı

Antik kentin görülmeye değer önemli yapısı ise ırmak ağzına 150 metre yakınında ve batısında yer alan tapınak kapısıdır.  Tapınak kapısından, İon düzeninde küçük bir tapınağa ait olduğu mimari parçalardan anlaşılmaktadır.  Roma imparatoru Marcus Aurellius (İ.S. 172- 173) adlı hükümdar için yapılan bu tapınağın girişindeki heykel kaidesinden de bu durum anlaşılmaktadır.

Tapınak Kapısı

Kaptan Eudomus Lahidi

Olympos antik kenti kalıntılarının arasında dikkati çeken en ilginç unsur ise Antalya Müzesince sürdürülen kazılarla gün ışığına çıkmış olan Kaptan Eudomus için yapılmış lahiddir.

Kaptan Eudomus Lahidi ( Mezarı)

Olympos plajı gidiş yolunda nehir ağzında bulunan kayalık oyuğunda bulunan bu lahid oldukça etkileyici bir görselliği insanların gözlerinin önüne sermesiyle ilgi çekicidir.  Burada görülen gemi kabartması da dikkat çeken bir diğer dikkat çekici ve önemli ayrıntı olarak görülmektedir.

Mozaikli yapı,antimachos lahidi ve arkhepolis anıtsal mezara gidiş yolu.

Mozaikli Yapı

Mozaikli yapının inşası Milattan sonra 5.yy sonunda başlamış. Milattan sonra 6.yy. başına kadar sürekli eklemeler ve düzenlemelerle son şeklini almıştır. Yapı iki kattan oluşmaktadır. Plan olarak orta salon etrafında simetrik olmayan dikdörtgen oda şekillerinden oluşur. Moloz ve kireç harç kullanılarak örülen duvarlarda dekoratif tuğla işçilikleri  dikkat çeker.

Fotoğraflar slayt biçimindedir üstüne tıklayarak başlatabilirsiniz.

Arkhepolis’in Anıtsal Mezarı

Kuzey nekropolde bulunan bu anıtsal mezar, babası Lykia Birliği başkanı olarak görev yapmış Marcus Aurelius Arkhepolis ve ailesine aittir.

Antimachos’un Lahdi

Bu lahit  Antimachos ve ailesine aittir. Mezarın alt kısmına sarmaşık biçiminde hayat ağacı motifi işlen olup, bu motif Sümerler de yaşam ve ölüm arasındaki döngünün sembolü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu lahit’in  milat’tan sonra 2. yüzyıl’ın ortalarında veya millat’tan sonra 2. yüzyılın sonlarında yapıldığı ön görülmektedir.

Antimachos’un Lahdi

Olympos Antik Kenti Giriş Ücreti / Açılış Kapanış Saati

Olympos’u görmek isteyen ziyaretçilerin 20 TL.giriş ücreti ödeyerek görmeleri mümkündür. 20 TL’lik kart ile 10 gün geçerli,  10 geçiş hakkı bulunan bir kart alabiliyorsunuz. Dilerseniz bu kartı grup olarak alıp kullanabilirsiniz.

Muhteşem bir doğa ve tarih kalıntısı olan bu kentte gezi ayrı bir keyiftir. Yaz tarifesi 15 Nisan / 2 Ekim tarihlerini kapsamaktadır. Yaz tarifesine göre açılış saati 06: 00 olarak belirtilmiştir. Kentin yaz tarifesi kapanış saati ise 22: 00 olarak ayarlamıştır.

Kış tarifesinde ise 3 Ekim / 14 Nisan tarihleri arasındaki kriterler geçerlidir. Kış tarifesi açılış saati 08: 00 olarak uygulanmaktadır. Kış tarifesi kapanış tarifesi ise 17: 00 olarak belirlenmiştir. Olympos’ta tatilden dolayı kapalı olma söz konusu değildir. İnsanlar yılın her hangi bir döneminde belirtilen saatte bu antik kenti gezmeleri mümkündür.

Olympos Antik Kentine Nasıl Gidilir

Olympos’a Kumluca karayolundan iki giriş bulunmaktadır.  Antalya’nın Finike ve Kumluca ilçelerinden doğru gelinince Adrasan girişi vardır. Kemer tarafından gelindiğinde ise Olympos girişi kullanılmalıdır. Böylece zaman kaybı da önlenmiş olacaktır. Olympos antik kenti Antalya merkezine 87 kilometre, Kumluca ilçesine ise 28 kilometre uzaklıktadır.

Olympos antik kentinin giriş kısmına ormanlık alandaki bungalov adı verilen pansiyonların arasından giriş yapılmaktadır.  Kentin girişi ücretli olup müze kartı olanlara indirim yapılmaktadır. Ziyaretçiler yaz aylarında gezi planı yapmışlarsa Olympos plajında denize girmek müthiş keyifli bir deneyim olacaktır. Fakat Dikkatli olmanız gereken konu var; kayalıklar. Denize girerken yanınıza deniz ayakkabısı almanız sizin için daha iyi olabilir.

Olympos’ta Nerede Kalınır? Kalacak Yerler Nelerdir?

Olympos antik kentinin giriş kısmında ki ormanlık alanda bungalov adı verilen pansiyonlar da kalabilirsiniz. Yaz aylarında tatile gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız da fayda var aksi halde yoğunluktan ötürü kalacak yer bulamayabilirsiniz.  Bunun dışında kamp yapmak isterseniz de olympos içinde çeşitli kamp alanları mevcut.

Olympos antik kentine ve sahile 1-3 km arası uzaklıkta bulunan konaklayabileceğiniz pansiyonlar; 

  • Olympos Alaturka Pansiyon
  • Olympos Lemon Pansiyon
  • Olympos Kadirin Ağaç Evleri
  • Olympos Türkmen Tree House 
  • Olympos Yakamoz Pansiyon

2 Comments

  1. Buse Tekrar

    Sayfayı çok güzel tasarlamışsınız olimposa bi kaç defa gittim gittiğim gördüğüm yerlerin hepsi burada. Gitmenizi tavsiye ederimm 🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir