Letoon Antik Kenti, Gezilecek Yerler

Muğla’da bulunan Letoon antik kenti Seydikemer’ in Kumluova Mahallesi’ nde bulunmaktadır. Kentin kuruluş tarihinin MÖ yedinci yüzyıl olduğu eldeki bilgiler ışığında tahmini bir bilgi olarak günümüze ulaşmıştır. . Letoon kentinin Antik Çağlarda Likya’nın dini merkezi konumunda olduğu yine günümüze ulaşan bilgiler arasındadır. Kutsal alan olarak belirtilen bu bölgedeki Apollon Leto, ve Artemis tapınaklarının tarihi açıdan önemi bilinmektedir. Tarihte adı geçen Leto, Artemis ve Apollon’ un annesidir. Anneleri olan Leto’ ya adanmış olan tarihteki en büyük tapınak olan Leto Tapınağı, Peripteros tarzında yapılmıştır ve batıda yer aldığı bilinmektedir.  Tapınak ve çevresinde MÖ 4. yüzyıla ait olduğunu düşündüren ve üç dille  (Grekçe, Aramice ve Likçe )yazılmış bir kitabenin bulunması ile döneme ait izlerde çoğalmıştır. Kitabenin Fethiye Müzesi’ nde sergilendiği bilinmektedir.

Letoon Antik Kenti Gezilecek Yerler ve Tapınaklar

Tapınaklar incelendiğinde dikkat çekici özellikleri ile merak uyandıran “Dor” tarzında yapılmış olan Apollo Tapınağı’ nın doğuda yer aldığı görülmektedir. Çok fazla korunamamış olan bu tapınak Leto Tapınağı’ndan daha bakımsız bir halde günümüze dek ulaşmıştır. Leto ve Apollon tapınaklarının tam ortasında kalan Artemis Tapınağı çok küçük olması ile dikkat çekmektedir.

Kilise
« 1 arasında 4 »

Tapınakların tam güney batı kısmında bulunan çeşme doğu kısmında ise bir kilise yer almaktadır. Letoon antik kentine ait bir diğer dikkat çekici tarihi kalıntı ise arka tarafı bir tepenin yamacına dayanmış olan büyük antik tiyatro olarak gözler önüne serilmektedir. Letoon antik kenti tüm bu tarihi güzellikleriyle birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan antik kentlerden biri olmuştur. Letoon Antik kenti Likya yürüyüş yolu rotasında yer aldığından her gün yüzlerce turist bu alanı keşfetmek için gezinti yapmaktadır. Burada önemli olan bir başka detay da Likya Yolu’dur.

Likya Yolu

Yerli ve Yabancı turistlerin dikkatini çeken Likya yolu Letoon antik kenti gezmeye gelenlerin dikkatini çekmektedir. Ülkemizin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu olma özelliği bulunan Likya yolu, Hisançandır Köy’üne kadar uzanmaktadır. 2015 yılında belirtilen bilgilere göre yolun uzunluğu 509 kilometredir. Hisarçandır Köy’ünde biten yol, yeni eklenen yollar ile daha da uzamıştır. Yola eklenmiş olan Çıtdibi ve Geyikbayırı bölümleri ile birlikte yolun uzunluğu 535 kilometreye ulaşmıştır.

Likya Yolu

Yol Geyikbayırı adı verilen mevkide son bulmaktadır. Fethiye ilçesinden başlayan bu yol Antalya’ya kadar uzanmaktadır. Geçmişe bakıldığında tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasında tespit edilen patikaların işaretlenmesi yoluyla harita olarak belirtilmiş, bir yürüyüş yolu olarak belirtilen oldukça etkileyici bir tarihi unsurdur. Yapılan çalışmalar neticesinde  1992 yılında parkur çalışmaları yapılmaya başlanarak, 1999 yılında yol turizme açılmış ve insanların gezmesi sağlanmıştır.

Bu yol günümüz koşullarında yerli ve yabancı turistler için eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Yolda gezen insanlar doğal güzellikleri ile etkileyici olan Akdeniz’in doğasını ve Antik Likya döneminin gizemini Likya yolunda gezerek keşfetme imkânına sahip olmuşlardır. Likya yolunda yapılan gezinti süresince el değmemiş küçük koylar görülmektedir. Yol boyunca insan kalabalığından uzak olan dağ ve ova köylerinden geçmekte huzurlu bir zaman dilimi geçirmeyi sağlamaktadır. Böylelikle yerli ve yabancı turistlerin hem Akdeniz kültürünü hem de eşsiz doğa manzarasını doyasıya yaşamaları mümkün olmaktadır. 

Letoon Antik Kenti’nin Tarihi

Letoon antik kentinin tarihi incelendiğinde iki kardeş olan Tanrı Apollon ve Artemis’ in annesi Leto adına kurulmuş bir şehir olduğu görülmektedir. Tarihte anlatılan mitolojik hikayelere göre tanrılar tanrısı Zeus, Leto’ya aşık olmuştur. Zeus tarafından elde edilen Leto hemen hamile kalır.  Zeus’un karısı Tanrıça Hera çok kıskanç bir kadındır. Hera,  Leto’yu adım adım takip ettirerek onun Zeus’tan çocuk doğurmasını engellemek istemektedir. Mani olmak için her şeyi yapan Hera Leto’nun Anadolu’daki Lykia’ ya kaçmasıyla emeline ulaşamaz. Leto Hera’da kurtulmuştur. Mitolojiye göre Leto’nun çocuklarını Delos Adası’ nda doğurduğu söylenmektedir. Başka bir efsanevi hikâyeye göre ise Apollon’ u Patara’da doğurduğu ileri sürülmektedir.

Letoon Antik Kenti Giriş Ücreti

Letoon antik kentinin giriş ücreti 8 TL. dir. Yerli ve yabancı turistler bu ücreti ödeyerek bu tarihi güzellikleri görme şansına sahiptirler. Letoon Antik Kentinde yaz ve kış saati uygulaması yapılmaktadır. Yaz saati uygulamasında açılış 08: 00, kapanış saati ise 19: 00 olarak belirlenmiştir.Kış saati uygulamasında ise açılış 08: 00, kapanış saati ise 17: 00 olarak belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir