Karun’un Vatanı Olan Sardes Antik Kenti

Sardes Antik Kenti’nin Tarihi

  Sardes Antik Kenti’nin akropolisi, ovadan üç yüz metre yukarıda yükselmekte olan bir kale gibidir ve Akropolis’in eteğinde yer almakta olan Paktolos Nehri, bu antik kente sadece su değil aynı zamanda altın da taşımıştır. Sardes, ayrıca sikkenin yani bugün bilinen adıyla madeni paranında doğum yeridir.

Antik Yunan ve Roma efsanelerine göre, Paktolos nehrinde ki altının varlığının sebebi, dokunduğu her şeyi altına çevirebilen Frig kralı Midas’ın burada yıkanmasıdır. Milattan önce birinci yüzyıla gelindiğinde Paktolos Nehrinde ki altının varlığının tüketmiş olduğu söylense de Sardes, altın sıfatıyla anılmaya devam etmiştir. Antik kentin bulunduğu bölgede yürütülmekte olan kazı çalışmalarına göre, Sart ile yöresinin beş bin yılı aşkın süredir çeşitli yerleşimlere sahne olduğunu ve Bizans ile Roma dönemlerinde de önemli bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir. Ayrıca Bin Tepeler Lidya Tümülüsleri, Unesco Dünya Doğal ve Kültürel Mirası geçici listesinde de yer almaktadır.

  Sardes Antik Kenti’nin Özellikleri

  Demir Çağı Lidya Krallığı’nın başkenti olan Sardes Antik Kenti, sikkenin doğum yeri olduğu gibi adı hayal dahi edilemeyecek zenginlik ile özdeşleşen Krezüs’ün bilinen adıyla ise Karun’un vatanıdır. Batı Anadolu’yu hakimiyeti altına almış bir imparatorluğun başkenti olan Sardes Antik Kenti, antik dünyanın önde gelen şehirleri arasında yer almasının yanı sıra kent planlaması konusunda da emsalsiz bir şehirdir.

Ayrıca Sardes Antik Kenti, Mezopotomya dışındaki en büyük savunma duvarı ile çevrelenmiş ve dünyanın belki de en görkemli İon düzeni tapınaklarından birine de ev sahipliği yapmaktadır. Sardes Antik Kenti’nde ayrıca korunmuş olan Roma yapıları içerisinde anıtsal bir hamam ve gymnasium kompleksi bulunmasının dışında antik dünyanın en büyük havrasına da sahiptir. Lidyalı’ların tek şehri ve aynı zamanda başkenti olan Sardes Antik Kenti, kendisi haricinde ortadan kalkmış olan hiçbir şehir bu uygarlık ile doğrudan bağlantılı değildir. Marmara Gölü’nün güney kenarında yer almakta olan ve Lidya tümülüs mezarlık alanı olarak bilinen Bin Tepeler, dünyanın en büyük tümülüs alanı olma özelliğine sahiptir. Bir döneme damgasını vuran ve Anadolu tarihine ışık tutan

Sardes Antik Kenti Gezilecek Yerler

Restorasyonu tamamlanmış olan gymnasion ve hamam kompleksi, altın işleme atölyeleri, tiyatro, Bizans surları kalıntıları, Kybele sunağı , artemis tapınağı ve Agora kalıntılarıdır.

Birinci ve ikinci görsel kaynak: Arkeolojik Haber

  Sardes Antik Kentine Nasıl Gidilir?

  Yaklaşık olarak yüz yıl boyunca Anadolu’nun en güçlü devleti olan Sardes’i dünyaca ünlü yapan şey ise para basan ilk devlet olma özelliğidir ve bugün ki hali ile Manisa’nın Salihli ilçesi sınırları içerisinde yer almakta olan Sardes Antik Kenti’ni görmek için karayolu ya da demiryolu alternatiflerinden birini seçebilirsiniz.

İzmir’den Ankara istikametine gitmekte olan kalkan otobüslere binerek ulaşabilir ya da tren yolunu kullanarak Salihli Garı’nda inerek Sardes Antik Kenti’ne ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca Sardes Antik Kenti’ne en yakın hava limanı Uşak ve İzmir’de yer almakta ve uçak yolculuğu tercih edecekseniz, antik kente en yakın hava limanlarından birine iniş yaparak, araç yolculuğu ile devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir