Hierapolis Antik Kenti, Gezilecek Yerler, Nasıl Gidilir

Hierapolis antik kenti içerisinde yer alan birçok dinsel yapılar ve tapınaklar sebebi ile bir diğer ismi olan Kutsal Kent olarak anılmaktadır. Denizli ilinde Pamukkale travertenlerinin yanında yer alan bu kent oldukça farklı yapıya ve eşsiz güzelliğe sahip bir alan. Yapılan araştırma ve kazılar sonucunda kentin Frigya kenti olduğu ileri sürülse de henüz net bir açıklama bulunmamaktadır.

Hierapolis Antik Kenti Tarihi Nedir?

Kentin ismine baktığımızda Bergama kurucusu olarak bilinen Telephos’un karısı Hiera’nın adından dolayı bu kentin Hiearapolis adını aldığı düşünülmektedir. Roma impatoru Neron dönemine kadar şehir tüm ihtişamını korurken bu dönemde yaşanan büyük depremler sonucunda yeniden yapılanma başlamış ve bu yeniden yapılanma sebebi ile şehir Helenistik özelliğini kaybederek daha çok Roma görüntüsüne bürünmüştür. Şehrin ortalama olarak 3000 yıl önce inşa edildiği düşünülmektedir. Kentin bulunması ve tarihi değerlerin gün yüzüne çıkarılması oldukça uzun bir zaman almıştır. Bunun sebebine baktığımızda ise şehir yerin 4 metre altında yer almaktadır ve yüzyıllar boyunca toprak ve kalkerli taşlar ile örtülmüştür. Her geçen gün Hierapolis tarihi bu yığılma ile kapanmakta ve yeterli bütçe bulunamadığı için birçok tarihi güzelliğin üzeri toprakla kapanmaktadır.

Hierapolis Antik Kenti Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Hierapolis antik kenti gezilecek yerler oldukça fazladır. İlk olarak karşımıza çıkan 9 bin 500 kişilik dev tiyatrodur.

Anfi Tiyatro

Günümüze yapı bakımından gelebilen oldukça değerli bu tarihi yapı şehrin kalabalık bir nüfusa sahip olduğunu göstermektedir. Tiyatro sıraları sahneden oldukça yüksektir. Bu durum vahşi hayvan dövüşleri yapıldığının bir kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Listemizde ikinci sırada Nekropol yer almaktadır.

Nekropol

Hierapolis – Nekropol

Günümüzde ki tabiri ile mezarlık anlamına gelen nekropol oldukça geniş bir alanda yer almaktadır. Bu mezarlara eşya ile gömü yapıldığı için bunların çalınmaması adına tılsım ve lanet bilgileri bulunmaktadır. Tanrıların laneti üzerinde olsun, yürüyecek toprağı olmasın, seyredecek deniz bulamasın, mutsuz bir hayat sürsün tarzında yazılar ile mezarlara girenlere lanet okumuş ve bunları yazıya dökmüşlerdir.

Tarihi Hamam

Hierapolis – Tarihi Hamam

Antik kente giriş yaptığınızda ilk olarak dikkati çekecek bir tarihi yapı ise hamamdır. Bu noktada temizliğin bu uygarlık için önemi oldukça açıktır. Şehre girenlerin ilk olarak hamamda ağırlanarak burada temizlendikleri bilinmektedir. Bu noktada bulaşıcı hastalıklara karşı da bir önlem alınmıştır. 

Aziz Philippus Klisesi

Yazımızın başında söylediğimiz gibi şehirde dinsel alanlar oldukça geniş yer kaplamaktadır. Bunlardan birisi ise Aziz Philippıs Kilisesidir.

Hierapolis – Aziz Philippus Klisesi

M.S 80 yılında öldürülen Aziz Phillippus adına bu kilise yaptırılmıştır. Kilisenin yapısı oldukça farklı şekilde olup 8 gen olarak inşa edilmiştir. Bu şekil yeniden doğuşu simgelemektedir. Kiliseye ulaşmak için bir köprü bulunsa da günümüzde köprü yıkılmış sadece harabeleri ve temelleri bulunmaktadır. Bu sebeple antik dönemde merdiven inşa edilerek Roma mimarisi izleri kazınmıştır. Listemizin sonuna yaklaştığımızda tarihi sütunlu antik havuzu görmekteyiz.

Tarihi Sütunlu Antik Havuz

Hierapolis – Tarihi Sütunlu Antik Havuz

Temel kaynak sularının bulunduğu ve şifa sağlık merkezi olarak kullanıldığı bilinen bu havuz Roma döneminde turistleri ve şifa arayanları ağırlamıştır. Günümüzde hala termal su mevcuttur bir deprem sonucunda antik havuz kırılsa da bu noktada yüzme yapılabilmektedir.

İlgili : Ege Bölgesinde Bulunan Antik Kentler

Hierapolis Antik Kente Nasıl Gidilir? Şehir Merkezine Uzaklığı Nedir?

Gelelim Hierapolis antik kentine nasıl gidilir sorusunun cevabına. Bu ören yerinin alanına ulaşmak oldukça kolay ve zahmetsizdir. Denizli merkezine ortalama olarak 19 km uzaklıkta olan bu alana ulaşım pratiktir. Denizli otogardan kalkan minibüsler aracılığı ile ortalama olarak 25- 30 dakika içinde Pamukkale’ye ulaşabilirsiniz. Bu alana geldikten sonra hem Pamukkale travertenlerini hem de Hierapolis antik kentini rahatlıkla gezebilirsiniz. Bu ziyaret için özel araç ya da araç kiralama kullanmanız oldukça mantıklı olacaktır. Dolmuş otobüs beklememek ve bir gün içinde hem Pamukkale travertenlerini hem ören yerlerini gezmek için özel araç daha mantıklı bir yöntemdir.

Hierapolis Antik Kentin Ziyaret Saatleri Nelerdir? Giriş Ücreti Ne Kadardır?

Hierapolis antik kentinin saatleri yaz ve kış uygulaması şeklinde değişiklik göstermektedir. Ancak birçok müze ve ören yerine bakarak ziyaret saatleri oldukça geniş tutulmuştur. Yaz sezonunda sabah 08.00 da açılan ören yeri gece 21.00 ‘de ziyaretçilere kapılarını kapatmaktadır. Kış aylarında ise 08.00 da açılan alan 17.00 ‘da kapanmaktadır. Pazartesi de olmak üzere her gün ziyaretçilerine açıktır. Kente giriş ücreti kişi başı 35 TL’dir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir