Bir Liman Kenti Klazomenai Antik Kenti

  Klazomenai Antik Kenti’nin Özellikleri,

  Klazomenai, İon uygarlığının en önemli liman kentlerinden biridir ve kuruluş tarihinin İ.Ö. bin yılına kadar uzandığı bilinmektedir. Bir zamanlar yaklaşık iki kilometre çapında bir alana sahip olan Klazomenai Antik Kenti, günümüzde büyük bir kısmı Urla yerleşim alanın altında ve şehri çeviren surlar ile tiyatrosu ise denizin içinde kalmış durumdadır. Klazomenia Antik Kenti’nden günümüze ulaşabilmeyi başarabilmiş ve Urla Devlet Hastanesi yakınlarında bulunan Limantepe Höyüğü ve onun hemen yanında bulunan seramik atölyesini, 1981 yılından bu yana gün ışığına çıkarma çalışmaları devam etmektedir. Klazomenia kentinin nüfusunun çok fazla olmamasına rağmen zengin ve mutlu bir yaşamları vardı. Ancak bu kentin bir fay hattı üzerinde bulunduğundan dolayı bir deprem neticesinde yer altında kaldığı düşünülmektedir. Bölgede yetişen zeytinlerden elde edilmekte olan zeytinyağının ihracatına dayanan ticari faaliyetlerde çok gelişmişti ve yine bölgeye özgü kaliteli kil kaynakları kullanılarak üretilen seramik, amphore ve toprak lahitler çok tanınmıştı. Ayrıca seramiklere siyah boya yardımıyla yapılan keçi motifi de şehrin bir simgesi olarak kabul edilmişti.

  Klazomenai Antik Kenti’nin Tarihi,

  Klazomenai Kenti, İ.Ö. 600 yıllarında Lidya saldırısına uğrayarak, İ.Ö 499 yılında ise bölgenin tamamı Pers ordularının işgaline uğrayarak hakimiyeti altına girer. Klazomenai Kenti’nde de diğer İon kentleri ile birlikte isyan hareketi başlar. Başlatılan isyanın kısa sürede sonlanmasının ardından Perslerin ılımlı politikaları da son bulur ve kentin sakinleri git gide sertleşen baskılardan bunalarak ya da korktukları için ana karada bulunan topraklarını bırakarak Karantina Adasına sığınır ve yaşamlarını burada sürdürürler. Tüm Anadolu’da hüküm süren Pers eğemenliğine, Büyük İskender tarafından son verilmesinin  ardından diğer kentler gibi Klazomenai Kneti’ne de huzur ve barış dönemi hakim olur. Zeytinyağı ticareti ile yeniden eski günlerine dönen kent, yine bu dönemde Karantina Adası da bir yolla ana karaya bağlanır. Büyük İskender’in bu bölgeye bu bölgeye gelmesi sayesinde hızla gelişen Klazomenai Kenti, surları, tiyatrosu ve sosyal hayatında kazanmış olduğu canlılık sayesinde yep yeni bir kent haline gelir ve Roma İmparatorluğu döneminde de şehirde refah ve hareketlilik sürmeye devam eder. Klazomenai Kenti, muhtemelen İ.S. 5. yüzyılda bir deprem ile yıkılarak bir kısmı su altında bir kısmı da toprak altında kalarak Klazomenai Antik Kenti tarihi kaybolup gitmiş ama Karantin adası ile Klazomenai Kenti’ni bağlayan eski antik yol ise günümüzde yer yer bellidir.

  Klazomenai Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

  Urla, eski zamanlar da on iki İon kentinden biri olan Klazomenai ismiyle anılmaktaydı. Bu sebeple Klazomenai Antik Kenti yani Urla, İzmir’den özel aracınız ile yaklaşık kırk dakikalık bir araç yolculuğu ile ulaşabileceğiniz mesafededir. Bunun yanı sıra dolmuş ve toplu taşıma seçeneğini de kullanabilirsiniz. Klazomenai Antik Kenti, Urla İskele yolu üzerinde yer almakta ve milattan önce altıncı yüzyıldan kalma ve yaşayan tarihin en büyük kanıtlarından biri olma özelliğine sahip tarihin bilinen ilk zeytinyağı fabrikası da Urla’da Zeytinyağı İşliği olarak hizmet vermektedir.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir