Bilimi Ve Sanatı İle Knidos Antik Kenti

Knidos Antik Kenti’nin Tarihçesi,

  Pers hakimiyetinin egemen olduğu milattan önce 360’lı yıllarda Knidoslular, Datça yakınlarında bulunan yerleşim alanlarından ayrılaran burnun en uç noktasına Knidos Kenti’ni kurmuşlar ve yapılan arkeolojik kazılara göre bölge yerleşiminin milattan önce on dördüncü yüzyıla kadar dayanmakta olduğu saptanmıştır. Arap akınları nedeniyle bir çok antik kent gibi yok olmaktan kaçamayan Knidos Antik Kenti, bilim ve sanat alanlarında dönemin diğer kentlerine oranla daha ileri bir kentmiş.

Dönemin Knidos Kenti’nde, ünlü vazo ressamı Yunan  Polygnotos, dünyanın yedi harikasından biri sayılan İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos ve sayılar ile astronomik incelemeler arasında bulunan Eudoksos bu antik kentte yaşayan önemli kişilerdendir. Knidos Antik Kenti’nin, en belirgin yapısı tiyatrodur ve antik kente girdiğinizde sizi ilk karşılayan beş bin kişi kapasiteli küçük tiyatrodur.

Ayrıca söz konusu antik kentin bu küçük tiyatro haricinde yirmi bin kişi kapasiteli başka bir tiyatrosu da bulunuyormuş ama on dokuzuncu yüzyılda tiyatronun, mermerlerinin ve taşlarının gemiler ile götürüldüğü söylenmektedir. Knidos Kenti’nde tiyatronun hemen yanında ise Dionysos Tapınağı yer almakta ve deniz yolu ile kente gelenleri karşılayan yapı, frizlerinde bulunan Dionysos sahneleri sebebiyle bu ismi almıştır. Bunun yanı sıra iki limanı da manzarası içerisine alan ve yuvarlak planlı olan on yedi metre çapında ki bir Afrodit Heykeli olan tapınak da bulunuyormuş. Bu tapınağın ise günümüze ulaşabilen kısmı sadece kaidesidir. Kentin içinde hala limanı bulunan antik kentlerden biridir Knidos Antik Kenti.

Detaylı Bilgi

Knidos Antik Kenti Giriş Saatleri Ve Ücretleri,

  Müzekart kullanıcısı iseniz ücretsiz olarak girebileceğiniz Knidos Antik Kenti, müze kart sahibi olmayanlar için giriş ücreti 10 Türk Lirasıdır. Knidos Antik Kenti kalıntılarını gezmek yerine sadece plaja girecek olsanız dahi gişenin plajdan önce olmasından dolayı giriş ücretini ödemelisiniz.

Knidos Antik Kentinin giriş ve çıkış saatleri ise, yaz ve kış sezonunda giriş saatleri 08:00 ve yaz sezonu çıkış saati 19:00 iken kış sezonu çıkış saati ise 17:00’dır. Ayrıca Knidos Antik Kenti, tatil günü olmaksızın haftanın her günü ziyaret edilebilmektedir.

  Knidos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

  Datça burnunun en ucunda bulunan Knidos Antik Kenti’ne ulaşabilmek için geçeceğiniz yollar oldukça zahmetlidir. Knidos Antik Kenti’nin yolu, uzunca bir süre hemen hemen tek şerit olacak şekilde gidiş geliş şeklindedir. Yol boyunca Knidos tabelaları bulunmakta ve antik kent ile Datça merkezi arası elli dakika sürmekte ve otuz beş kilometre mesafededir. Knidos Antik Kenti’ne ulaşabilmek için yol boyunca bulunan Knidos tabelalarını takip edebilir ve Yazıköy isimli köyden sekiz kilometre kadar sonra Knidos Antik Kenti’ne varmış olursunuz.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir