Apollon Tapınağı’nın Bulunduğu Didyma Antik Kenti

Didyma Antik Kenti’nin Tarihi,

İyonyanın en önemli şehirlerinden biri olan ve Miletlerin pagaist inanışta müzik, sanat, kenahet ve günerş tanrısı olan Apollon’a adamış olduğu ve kardeş anlamına gelen Didyma kelimesinden ismini alan Didyma Antik Kenti, bugün bildiğimiz adı ile Didim’dir. Ephesos’ta Artemis Tapınağı bulunurken, Didyma Antik Kenti’nde ise Artemis’in ikiz kardeşi olan Apollon’un Tapınağı bulunmaktadır ve Didyma Antik Kenti tarihi bu tapınak ile ün kazanmıştır.

Efsaneye göre Apollon, Didyma da çoban Brankhosa’ya rastlamış ve ondan çok hoşlanarak, ona kehanetin sırlarını vermiştir. Çoban Brankhosa, karşısına çıkan defne ormanı ve kaynağının bulunduğu yerde ise Apollon Tapınağı’nı kurmuştu. Daha sonra ise çoban Brankhosa’nın soyundan gelenlere Brankitler adı verilmiş ve Brankitler tapınağı yönetmişlerdir. Buna bağlı olarak Didim’e Brankhidai bile denilmiştir. Sonra ki zamanlarda Miletoslular, Didyma da Apollon adına dev bir tapınak yapmış ve bu tapınağa ulaşabilmek için de bir Kutsal Yol inşa etmişlerdir.

Devasa Apollon Tapınağı ise, Didyma’yı antik çağın kehanet merkezi konumuna getirmiştir. Miletostan Didyma’da ki devasa Apollon Tapınağı’nda ki ayine katılmak için Nisan ile Mayıs ayı ortalarında konvoy halinde ve ilahilerle ve dini törenlerle, istasyon adı verilen noktalar da molalar vermek suretiyle dört günde ulaşıyorlardı. Ayine katılmak için gelen konvoy Didyma’ya girmeden önce tapınağın hemen yanında yer almakta olan Artemis Kutsal alanında bekliyorlardı ve Apollon Tapınağı’na giden Kutsal Yol ise 24 kilometre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve her iki yanı da aslan ve Brankhos heykelleri ile çevriliydi. Günümüzde ise Kutsal Yol’un çok büyük bir kısmı toprak altındadır.

Fotoğraflar ; The Temple of Apollo at Didyma başlıklı yazıdan alıntıdır.

Didyma Antik Kenti Nerededir?

Aydın sınırları içerisinde bulunan Didyma Antik Kenti, Aydın ilimize yüz üç kilometre uzaklıkta ve Söke ilçesinin Ege Denizi kıyısında bulunan Yenihisar köyü yakınlarında yer almaktadır. Söke ilçesine Yenihisar köyünün uzaklığı ise elli kilometredir.

Didyma Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Aydın ilimize yüz üç kilometre uzaklıkta bulunan Didyma Antik Kenti, Aydın ilimizin Söke ilçesine bağlı olan Yenihisar köyü yakınlarında yer almaktadır. Didyma Antik Kenti’ne ulaşabilmek için Aydın ve İzmir’den Söke’ye doğru hareket etmek gerekmektedir.

Ayrıca Muğla yönünden hareket edenlerin ise Milas yönüne doğru hareket etmesi gerekmektedir. Söke’ye ulaşılmasını takiben Söke ve Milas kara yolu üzerinde bulunan tabelalar takip edilerek yaklaşık elli kilometre kadar gidilmesi ile Didyma Antik Kenti’ne ulaşılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir